خرید پنفلوت

پن فلوت چیست؟

ساز "پن‌فلوت" (به انگلیسی: Panflute) یک نوع ساز بادی است که معمولا از نی گیاه بامبو ساخته می شود. ساز پن فلوت به دلیل صدای زیبا و جذابی که دارد در موسیقی و سبک های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساز پن‌فلوت لوله ها با اندازه‌ها و طول‌های متفاوت به یک قاب متصل شده‌اند. جنس لوله‌ها معمولا از بامبو می باشد که در مواردی دیگر از چوب، پلاستیک و یا مواد دیگر هم ساخته می‌شوند. در این ساز هر لوله صدایی متفاوت دارد که این امکان را به نوازنده می‌دهد تا ملودی های متفاوت و جذابی بنوازد.

نواختن ساز پن فلوت همانند دیگر ساز های بادی به وسیله دمیدن توسط نوازنده انجام میپذیرد.

بسیاری ساز پن فلوت را به یونان باستان نسبت می‌دهند و معتقد هستند که برای اولین بار در یونان باستان و بیشتر اوقات توسط چوپانان مورد استفاده قرار می گرفته است . اما تاریخچه این ساز قدمت طولانی تری دارد . این ساز در ابتدا توسط انسان های اولیه که با دمیدن در لوله های نی بامبو و یا استخوان حیوانات تولید صوت رو تجربه کرده بودند به مرور تکمیل شد و با کنار هم قرار دادن لوله های بامبو آن را ساختند . پن فلوت اولیه در اروپا ،آفریقا ، هند و حتی ایران هم یافت شده است. در قرن نوزده و بیست آمریکای جنوبی به ویژه کشورهای پرو ، بولیوی و رومانی در پیشرفت این ساز هم از نظر ساختار ساز و هم از نظر نوازندگی بسیار تاثیرگذار بوده اند.

فانیکالوکا نوازنده سرشناس پن فلوت با سفر به کشور های انگلستان، لهستان و فرانسه تاثیر بسیاری در پیشرفت این ساز داشته است. وی تا قبل فوتش در سال ۱۹۶۸ نوازندگان به نامی نظیر : zamfir , Damia Luca , Simion stancia , Nicola pirva , Radu simian را تربیت کرد.

امروزه ساز پن فلوت دیگر یک ساز فلکلوریک نیست و قابلیت اجرای قطعات سخت در بیشتر سبک ها از جمله : موسیقی کلاسیک، فولکلور، جاز و پاپ را دارد.

 

انواع ساز پنفلوت

پن فلوت ها می توان به دو دسته کلی  تقسیم کرد : پن فلوت چپ چین و پن فلوت راست چین. 

  • پن فلوت چپ چین به سازی میگویند که بم ترین یا بلند ترین لوله در سمت چپ قرار دارد . بدیهی است که برای تولید صداهای زیرتر باید به سمت راست و لوله های کوتاه تر حرکت کنیم
  • پن فلوت راست چین به سازی میگویند که بم ترین لوله آن در سمت راست قرار دارد و دقیقا برعکس ساز چپ چین است.

همچنین پن فلوت ها  از نظر تعداد لوله هم می‌توانند با هم تفاوت داشته باشند به این ترتیب که بیشترین استفاده را پن فلوت های ۱۸ لوله، ۲۱ لوله و ۲۳ لوله دارند.

ساز پن فلوت قابلیت کوک شدن نیز دارد و متناسب با نیاز نوازنده، می توان گام آن را تغییر داد.

تغییر کوک ساز پن فلوت معمولا با جابجایی چوب پنبه هایی که در انتهای هر لوله قرار گرفته است انجام میپذیرد.

برای آشنایی بیشتر با ساز پنفلوت شنیدن آثار نوازندگان مطرح این ساز یکی از جذاب ترین گزینه هاست.

در دنیای نوازندگی پن فلوت، هنرمندان برجسته‌ای وجود دارند که هر کدام با سبک و تخصص خود، مخاطبان زیادی را مجذوب کرده‌اند. در اینجا به چند تن از مشهورترین آنها اشاره می کنیم.

گئورگ زامفیر: او یک نوازنده رومانیایی-آمریکایی بود که به عنوان "پادشاه پن فلوت" شناخته می‌شد. زامفیر به خاطر مهارت و تکنیک بی‌نظیرش در نواختن این ساز و همچنین ملودی‌های بدیع و جذابش مشهور بود. او قطعات کلاسیک و فولکلور را با پن فلوت اجرا می‌کرد و آلبوم‌های متعددی منتشر کرد که به فروش جهانی بالایی رسیدند .قطعه زیبای چوپان تنها یکی از زیباترین و شنیده شده ترین قطعاتی است که توسط ایشان نواخته شده .

لئو روخاس: این نوازنده اهل پرو، یکی از محبوب‌ترین نوازندگان پن فلوت در حال حاضر است. روخاس با آهنگ‌های آرامش‌بخش و دلنشین خود که برگرفته از موسیقی سنتی آمریکای جنوبی و همچنین آهنگ‌های محبوب غربی است، به شهرت جهانی رسیده است. او کنسرت‌های متعددی در سراسر دنیا از جمله ایران برگزار کرده و آلبوم‌های متعددی نیز منتشر کرده است.

علی معتمدی : خوشبختانه در کشور ما نیز علی معتمدی با برگزاری کنسرت های گوناگون، انتشار آلبوم های مختلف و تالیف کتاب های مختلف آموزشی برای این ساز توجه طرفداران و مخاطبین بسیاری رو به سوی خود جلب کرده.

همچنین ایشان با تاسیس آموزشگاه موسیقی گات که اولین و تنها مرکز آموزش و فروش این ساز در ایران است توجه و تمرکز ویژه تری بر روی آموزش و فروش این ساز و دیگر سازهای بادی و بومی دارد و فرصت ویژه ای را در اختیار علاقمندان به یادگیری این ساز فراهم کرده است.

از جمله آلبوم های ایشان می‌توان به آلبوم دروازه خورشید ، نجوا و عشق برفی اشاره کرد.

مجموعه کتب آموزشی آوای پن فلوت اولین و جامع ترین مجوعه آموزشی این ساز در کشور نیز تالیف ایشان بوده که شامل قطعات، تمرینات و تکنیک های مرتبط با ساز زیبای پنفلوت بوده  و در راه آموزش برای هنرآموزان بسیار کارآمد خواهد بود.

صدای گرم و دلنشین پن فلوت، این ساز باستانی را به گزینه‌ای محبوب برای نوازندگان و شنوندگان در سراسر جهان تبدیل کرده است. سادگی یادگیری و تنوع موسیقی قابل اجرا با پن فلوت، از دیگر نکاتی است که افراد مختلف را در هر سطح مهارتی علاقمند به یادگیری این ساز کرده است.

اگر به دنبال سازی هستید که با نواهای آرامش‌بخش خود، شما را به دنیایی از آرامش و سکوت ببرد، پن فلوت می‌تواند انتخابی ایده‌آل باشد. با کمی تمرین و صبر، می‌توانید از نواختن این ساز لذت ببرید و لحظات دلنشینی را برای خود و اطرافیانتان خلق کنید.

برای یادگیری این ساز جذاب زیر نظر استاد علی معتمدی کافیست با آموزشگاه موسیقی گات تماس بگیرید ، همکاران ما با مشاوره رایگان در زمینه خرید ساز پنفلوت و آموزش این ساز شما را راهنمایی می کنند تا با شرکت در یکی از کلاس های آنلاین یا حضوری ( به صورت خصوصی یا گروهی ) دوره آموزشی این ساز جذاب را آغاز نمایند.

 

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :