آرامش‌بخش‌ترین ساز چیست؟

آرامش‌بخش‌ترین ساز چیست؟

چکیده :

آشنایی با ساز پن فلوت سرخپوستی به عنوان یکی از آرامش‌بخش‌ترین سازها در دنیای موسیقی

رسیدن به آرامش یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان در طول حیاتش بوده و موسیقی همواره به‌عنوان یکی از ابزارهای دستیابی به این نیاز و تسکین روحی و روانی برای انسان مطرح بوده است.

 در این مسیر انتخاب و شناخت سازهایی که می‌توانند این حس آرامش را به بهترین شکل به انسان منتقل کنند می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

سازهای بومی و به‌خصوص باستانی با بهره نقش پررنگی در ایجاد آرامش برای شنوندگان دارند. در بین این سازها، پن‌ فلوت سرخپوستی یکی از آرامش‌بخش‌ترین سازها به شمار می‌رود.

 در ادامه این مقاله به بررسی ساز پن فلوت و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌پردازیم.

ساز پن فلوت با بهره‌گیری از عناصر طبیعت و روح موسیقی بومی، می‌تواند به‌عنوان یکی از آرامش‌بخش‌ترین سازها در این عرصه در نظر گرفته شود.

این ساز ازجمله سازهای بومی شناخته می‌شود که قدمت آن به درازای تاریخ قبایل سرخ‌پوستی آمریکایی است.

گستره آوایی‌ مناسب ساز پن فلوت و قابلیت کوک شدن آن در تمامی گام‌های موسیقی، امکان نواختن قطعات متنوع به‌وسیله این ساز را فراهم می‌کند؛ این قابلیت پن فلوت را گزینه‌ای مناسب برای نواختن انواع موسیقی‌های آرامش‌بخش تبدیل کرده است.

با نواختن نت‌های  بم این ساز می‌توان گرم‌ترین نواها را شنید؛ همچنین با به صدا درآوردن نت‌های  زیر ساز( نت‌های بالا) می‌توان صدای آواز پرندگان و طبیعت بکر را شنید.

از نظر جنس و ساختار ظاهری، پن فلوت معمولاً از جنس بامبو، نی و چوب ساخته می‌شود و با لمس آن حس بی‌نظیری از نزدیکی به طبیعت و آرامش در نوازنده ایجاد می‌شود و با توجه به انحنای زیبا و داشتن هارمونی ابعاد لوله‌های این ساز، سبب ایجاد یک زیبایی بصری در پن فلوت نسبت سازهای مختلف می‌شود.

این ساز در دستان نوازندگان بزرگی ازجمله گئورگ زامفیر، دامیا لوکا و لئو روخاس و موسیقی‌دانان مشهوری نظیر بزرگی نظیر انیو موریکونه و جیمز لست قطعات خارق‌العاده‌ای را خلق کرده که مردم بسیاری در دنیا با شنیدن آن در آرامش فرو می‌روند.  

برای مثال آهنگ معروف چوپان تنها یکی از شناخته‌شده‌ترین قطعاتی است که ساز پن فلوت را به جهانیان معرفی کرده است و هیچ شنونده‌ای نیست که با آوای پن فلوت دل‌نشین این آهنگ ارتباط برقرار نکرده و به آرامش نرسیده باشد.

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از متخصصانی که  درزمینهٔ تأثیر موسیقی در درمان به تحقیق و پژوهش می‌پردازند، استفاده موسیقی را روشی می‌دانند که در جهت برخی اهداف درمانی به‌کاربرده می‌شود.

امروزه ثابت شده است که موسیقی می‌تواند مواردی ازجمله تقویت و ساماندهی سلامت روحی و جسمی افراد را به دنبال داشته باشد و این امر حتی در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم و نیز مبتلایان به اختلال یادگیری نیز مؤثر است؛ به‌عبارت‌دیگر از موسیقی‌درمانی برای بازیافت، نگهداری و تقویت سلامت جسمی و روحی و عاطفی استفاده می‌شود.

حضور موسیقی درزمینهٔ تمرکز و مدیتیشن نیز یک موضوع ضروری است و افراد برای یک مدیتیشن کامل قطعاً به حضور یک موسیقی مؤثر و مناسب نیاز دارند.

درزمینهٔ نقش ساز پن فلوت در موسیقی‌درمانی باید گفت، بسیاری از قطعاتی که با این ساز ساخته‌شده است درزمینهٔ موسیقی‌درمانی و ایجاد آرامش در شنوندگان به کار گرفته می‌شوند و بسیاری از مردم بدون آنکه این ساز بومی را بشناسند بانوای دل‌نشین پن فلوت به آرامش رسیده‌اند.

ساز پن فلوت با بهره‌گیری از عناصر و آواهای طبیعت  به‌عنوان سازی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد می‌تواند انتخابی فوق‌العاده برای افرادی باشد که درعین‌حال که به دنبال یادگیری یک ساز هستند بتوانند به آرامش روحی و روانی خود کمک کنند.

آکادمی موسیقی گات افتخار دارد که به‌عنوان اولین و تنها آکادمی تخصصی آموزش سازهای بومی در ایران علاوه بر آموزش کامل سازهای سرخپوستی نظیر پن فلوت و فلوت سرخپوستی،  باکیفیت‌ترین و حرفه‌ای‌تر بن سازهای مورد تأیید اساتید کشور را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد تا تمامی کسانی که روزی روی‌ای نواختن سازهای بومی و سرخپوستی را داشته‌اند بتوانند با بهترین کیفیت آموزش و حرفه‌ای‌ترین سازها به آرزوی خود جامه عمل بپوشانند.

جهت خرید پن‌ فلوت و آموزش این ساز سرخپوستی با دفتر آکادمی موسیقی گات تماس بگیرید.

  • 22 اسفند 1399
  • 4267
  • 0

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.