فلوت سرخپوستی را بشناسیم

 فلوت سرخپوستی را بشناسیم

چکیده :

در این مقاله قصد داریم شما را با ساز بومی فلوت سرخپوستی و پیشینه آن آشنا کنیم.

قبل از آموزش هر ساز شناخت ویژگی های آن کمک شایانی به داشتن دید مناسب درباره آن دارد؛ فلوت سرخپوستی نام های محلی و بومی گوناگونی از جمله:   لاکوتا فلوت، کایوا فلوت دارد و نسبت به موقعیت های محلی اسامی متعددی پیدا کرده است. نواختن این ساز نسبتا ساده است و نیازی به فرم دهی خاص به لب ها و عضلات فک نیست و با دمیدن های ساده می توان با آن تولید صوت نمود هر چند برای نواختن حرفه ای نیاز به آموختن تکنیک های تنفسی وجود دارد.

 ساز فلوت سرخپوستی یک ابزار موسیقیایی ساخته شده از چوب با تمدن و ریشه ای کهن است که در برخی منابع قدمت آن را به 2000 سال پیش نسبت می دهند. در باور سرخپوستان،طبیعت به عنوان هدیه این ساز را به کوکوپلی (الهه باروری) تقدیم میکند تا رابطی بین دنیای ماورایی باشد و با الهام بخشی از طبیعت به آرامش روحی و درونی دست یابد و به عنوان نوازنده ی افسانه ای فلوت در ذهن ها ماندگار شود.

در مطالعات انجام شده بر روی اصوات این ساز مشخص شد که نوای آن تاثیر مثبتی بر روی ضربان قلب و کاهش استرس دارد و امروزه در موسیقی درمانی از آن استفاده می شود.

این فلوت در سال 2011 میلادی در نظام رده‌بندی هورن بوستل-زاکس ثبت شد. بعدها نیز در سازمان میراث جهانی به نام ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید. این فلوت توسط بسیاری از رؤسای سرخ‌پوست آمریکایی ساخته و استفاده می‌شود.

کوک استاندارد غربی این ساز، مینور پنتاتونیک(پنج صوتی) است و دامنه صدایی این ساز یک اکتاو میباشد و برخی نوازندگان با تسلط بیشتر روی ساز و ایجاد تغییراتی، میتوانند یک یا چند نت را به آن اضافه کنند.  رایج ترین نوع این فلوت،فلوتهایی با شش یا پنج حفره هستند که درحال حاضر از فلوت شش حفره ای استفاده بیشتری میشود و استاندارد تر است.

     

اولین سوالی که علاقه مندان به این ساز در ذهنشان مطرح میشود این است که: با چه فلوتی و چه کلیدی از آن می بایست شروع به یادگیری کنیم؟

در جواب به این سوال باید مطرح کرد که هیچ تفاوتی ندارد که برای شروع چه کلیدی از فلوت را تهیه خواهید کرد چراکه نحوه اجرای قطعات برای این فلوت از روی سیستم انگشت گذاری(تبلچر) خواهد بود و شما با هرگامی از فلوت میتوانید قطعات را به راحتی اجرا کنید،تنها تفاوت آن این است که طنین و تنالیته آن برحسب فلوتی که دارید متفاوت خواهد بود اما انگشت گذاری برای تمام فلوت ها(گام های مختلف) یکسان میباشد.

برای فلوت سرخپوستی دوازده کلید مختلف از بم ترین آن تا زیر ترین آن موجود است و علاقه مندان بر حسب علاقه خود یا موارد دیگر میتوانند گام یا کلید فلوت خود را انتخاب نمایند.اما معمول ترین و مرجع ترین گام برای این فلوت F#m(فا دیز مینور) است چرا که بر اساس قرارداد هایی نت نویسی بر روی این گام انجام خواهد شد و این گام از لحاظ صوتی جزو گام های میانه( Mid range) محسوب میشود که نه خیلی بم است نه خیلی زیر و فواصل حفرات بر روی ساز در مناسب ترین اندازه خود چه برای آقایان چه خانم ها طراحی شده است. باز هم تاکید می شود که داشتن هرکلیدی از ساز، محدودیتی برای نوازنده در اجرای قطعات ایجاد نخواهد کرد.

از معتبر ترین برند های ساخت فلوت سرخپوستی میتوان به "High spirit" در جهان و "Ara instruments" در ایران اشاره کرد. در آکادمی موسیقی گات آموزش فلوت سرخپوستی توسط استاد امیرحسین کیانپور و استاد پویا جمالیان تدریس می شود.

  • 8 مهر 1398
  • 7901
  • 0

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.